Jarosławiec

 

      (Uzdrowiskowa miejscowość)

      Wieś rybacka z XVI w. w której ludność trudniła się głównie rybołówstwem i zbieractwem bursztynu. Obecnie jest to miejscowość letniskowa z bazą turystyczną, na którą składają się ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, osiedla domków letniskowych i kwatery prywatne. Położona jest w pn-wsch części województwa zachodnio-pomorskiego (dawne woj. Słupskie) ok 15km na wschód. od Darłowa i ok. 25km na zachód od Ustki.

      Miejscowość ta znajduje się z dala od jakiegokolwiek przemysłu, gwarantując wypoczynek i zdrowe powietrze (mikroklimat), które pozwala jej pretendować do miana miejscowości uzdrowiskowej i leczniczej. Kąpielisko morskie zostało zaliczone Państwowego Inspektora Sanitarnego w Słupsku do pierwszej klasy czystości wód; a na podstawie przeprowadzonych badań czystości powietrza przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, stwierdzono zanieczyszczenia o 50% niższe niż dopuszczalne normy.

      W Jarosławcu znajduje się przystań rybacka, jednakże bez rozbudowanej i szkodliwej infrastruktury przetwórstwa rybnego. Atrakcją osady jest ponad 30m. latarnia morska udostępniana dla zwiedzających, której światło jest widoczne z odległości ponad 16 mil morskich. W sąsiednich miejscowościach znajdują się liczne zabytkowe kościółki z XVI i XVII w., otoczone starymi drzewami (sosna czarna) i roślinnością wydmową (mikołajek nadmorski i rokitnik). W najbliższej okolicy znajdują się również duże kompleksy leśne (mieszane) obfitujące w bogate runo, jak również dwa duże jeziora Wicko i Kopań. Atrakcją turystyczną jest także specjalny kanał przeciw sztormowy, łączący bezpośrednio jeziora Wicko z morzem, który w szczególności upodobali sobie amatorzy wędkarstwa.

      Osoby będące w Jarosławcu mogą również poznać leżący w pobliżu Słowiński Park Narodowy (ruchome wydmy, muzeum przyrodnicze w Klukach), jak też znajdujące się zabytki w Słupsku i Darłowie (Zamki, Muzea itp.). Goście mogą skorzystać z Parku Linowego znajdującego się w Darłówku Zachodnim (dla dzieci jest już w Jarosławcu), Aquaparku i kręgielni. Z Darłówka kursują również statki pasażerskie na duńską wyspę Bornholm (rejsy przybrzeżne dostępne są również w Jarosławcu).